Jsme udržitelná značka? Z čeho šijeme?
U zakládání Výšivkové víly jsem už od začátku měla jasno v jedné věci - být co nejekologičtější a mít co nejmenší dopad na přírodu. Žádný člověk není dokonalý a téměř nikdo není schopný mít neexistující ekologickou stopu. Myslím si ale, že kdyby každý člověk přispěl jen svojí troškou, hned by byl poznat rozdíl. Tohle je moje troška. Snažím se, aby mé výrobky byly kvalitní, vydržely dlouhou dobu v dobrém stavu a byly vyrobeny z látek, které svojí výrobou neubližují planetě.
Výšivky dělám bavlnkou značky Mouline. Zkoušela jsem i jiné značky, ale zjistila jsem, že tyhle mi vyhovují nejvíce. Navíc na českém trhu nemáme zase z tolika možností na výběr. Když jsem si ale k sobě našla kamarádku Renču, která mi začala všechno šít, narazily jsme na otázku, z čeho? A tady přišla na řadu bavlna s certifikátem GOTS.
Co to vlastně znamená?
Global Organic Textile Standard (GOTS) je nejpřísnější certifikace pro textilie vyrobené z organických textilních vláken. GOTS kontroluje celý výrobní proces od statku až po továrnu: od sklizně bavlny, tkaní vláken, až po výrobu finálního produktu, včetně exportu oblečení. Konečné produkty mohou být výrobky z vláken, příze, tkaniny, oděvy a domácí textil. Nezahrnují se zde kožené výrobky. Ve všech fázích zpracování ekologických vláken musí být tato vlákna oddělena od běžných produktů z neorganických vláken a musí být jasně označena. Všechny chemikálie (např. barviva, pomocné chemikálie), musí splňovat základní požadavky na toxicitu a biologickou rozložitelnost. Jsou zakázány používat toxické kovy, rozpouštědla, geneticky modifikované organismy, formaldehydy a jiné syntetické látky. Veškeré bělidla musí být na bázi kyslíku. Obalový materiál musí být z recyklovaného zdroje a nesmí obsahovat polyvinylchlorid. Provozovatelé musejí mít ve svých směrnicích zavedenou politiku ochrany životního prostředí. Dále je také nutné, uchovávat úplné záznamy o používání chemických látek, při mokrém zpracovatelském postupu. Odpadní vody ze všech zpracovatelských postupů musí být zpracovány ve funkčních čistírnách odpadních vod.
GOTS má v sobě i požadavky na etické a sociální aspekty výroby, jako svoboda zaměstnání, svoboda kolektivního vyjednávání, bezpečnost a čistota na pracovišti, zákaz dětské práce, životní minimum, pracovní doba nesmí být přehnaná, ochrana před diskriminací, stálé zaměstnání, zákaz hrubého a nehumánního zacházení.
Udržitelnost ale neznamená mít jen všechno s certifikáty. Nejvíce udržitelné je to, co už máme doma. Ať už je to kosmetika nebo staré oblečení. Vyhazovat něco jen abychom to nahradili něčím více ekologickým ztrácí význam. I my občas šijeme produkty z látek, které jsme našly ležící doma po mamince nebo babiččce. Látky jsou to kvalitní a kdybychom je nevyužily, ležely by na policích dál. Udržitelnost proto taky znamená neplýtvat věcmi, které už máme a snažit se využít vše tak, abychom produkovali co nejméně odpadu.
Chtěla bych se ještě rozepsat o balení, ve kterém vám produkt přijde domů. Nemám ráda, když mi od někoho přijde produkt obalen do zbytečného množství plastu, takže se snažím ho co nejméně používat. Vše se snažím balit do papírových krabic, které zákazník potom může ještě dál využít pro své vlastní účely.
Zjistit udržitelnost značky není vždy tak jednoduché, jak se může zdát. Značka může o sobě psát, že je udržitelná, ale skutečnost může být jiná. Vždycky je dobré si zjistit, ke komu mé peníze jdou a koho jimi podporuji.
Uvědomuji si, že určitě před sebou máme ještě pořádný kus cesty a stále se máme čemu učit. Naše produkty se snažíme dělat tak kvalitně, jak to jen umíme.